Pomoc dla osób bezdomnych – schroniska, noclegownie, ogrzewalnie, infolinia

INFORMACJĘ O MOŻLIWOŚCIACH POMOCY W ZAKRESIE NOCLEGU I WYŻYWIENIA UZYSKASZ DZWONIĄC NA CAŁODOBOWY BEZPŁATNY NUMER  987

W STANIE ZAGROŻENIA DZWOŃ PO POMOC NA NUMERY ALARMOWE    997 – POLICJA

999 – POGOTOWIE RATUNKOWE

986 – STRAŻ MIEJSKA

112 – CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO     

Temperatura powietrza spadająca w nocy poniżej 0 stopni C, stanowi poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Na wychłodzenie organizmu najbardziej narażone są osoby bezdomne, samotnie mieszkających i starsze wymagające wsparcia pracowników pomocy społecznej, a także będące pod wpływem alkoholu. Apelujemy do wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego o zwracanie uwagi na osoby potrzebujące pomocy.
 

W okresie zimowym, osoby bezdomne chronią się przed mrozem wszędzie tam, gdzie mogą się ogrzać, m.in. w komunikacji miejskiej, na klatkach schodowych, wiatach śmietnikowych czy w pustostanach. Bardzo ważne jest, aby widząc bezdomnego siedzącego na przystanku, przed klatką, w parku, etc. natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112 lub bezpłatną infolinię 987. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy natychmiast. Jeden telefon może uratować komuś życie.
 
Schronienie w okresie zimowym bezdomni mogą znaleźć w noclegowniach, ogrzewalniach i schroniskach oferujących czasowy pobyt i opiekę wspomagającą. Wykaz miejsc, gdzie można uzyskać pomoc.
 
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie działa bezpłatna, całodobowa infolinia – 987, obsługiwana przez pracowników Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod tym numerem, szczególnie w okresie zimowym, można uzyskać adresy i telefony placówek udzielających wsparcia osobom bezdomnym na terenie województwa lubelskiego. Pracownicy obsługujący infolinię współpracują ze służbami w celu udzielenia wsparcia osobom bezdomnym.

Źródło: LUBELSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W LUBLINIE 

Accessibility Toolbar

Scroll to Top