Rolnicy otrzymają zwrot III i IV raty podatku rolnego za 2024 rok.

W dniu 15 października 2024 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na mocy tego rozporządzenia Rząd zwróci rolnikom dwie raty podatku rolnego (III i IV) za 2024 rok. Ale nie wszystkim. Zgodnie z rozporządzeniem o pomoc może ubiegać się rolnik:

  • któremu został nadany numer identyfikacyjny
  • który poniósł szkodę co najmniej 30 proc. spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu, zarówno w uprawach polowych, warzywniczych, jak i sadowniczych

Pomoc będzie wypłacana producentom rolnym w wysokości równowartości III i IV raty podatku rolnego na 2024 r., który wcześniej opłacili. Zgodnie z przepisami UE wysokość pomocy będzie pomniejszana o 50 proc., jeżeli producent rolny nie posiada ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych. Zwrot będzie przyznawany na podstawie decyzji kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski o wsparcie będzie przyjmowała ARiMR na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej. Termin składania wniosków wyznaczono do 15 listopada br. (ARiMR nie ogłosił jeszcze terminu rozpoczęcia naboru).

Wniosek o pomoc będzie zawierał wyłącznie dane pozwalające na identyfikację producenta rolnego. Natomiast do wniosku producent będzie zobowiązany dołączyć:

  • kopię protokołu oszacowania szkód, sporządzonego przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, lub
  • kopię polisy ubezpieczeniowej potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych.
  • decyzję ustalającą wysokość podatku rolnego na 2024 r.(nakaz płatniczy)

Zachęcamy zatem wszystkich rolników do wgłębienia się w zagadnie możliwości uzyskania dodatkowego wsparcia dla swojego gospodarstwa.

Accessibility Toolbar

Scroll to Top